Tuesday, June 27, 2017

Глава УГКЦ: «Святий Йосафат - мученик за єдність християн і Христової Церкви»

 Ми прийшли сьогодні до цього величного храму в цій міжнародній прощі, аби вшанувати особу, яку ми оспівуємо як світильника, який дав себе, свою душу, своє життя як Добрий пастир за своїх овець. Ми зібралися, аби тут, де спочивають мощі святого священномученика Йосафата, подякувати Богу і Святішому Отцеві за прославлення цього великого святого нашої Церкви в 150-ті роковини від дня його канонізації. Саме тут, у цьому святому храмі, 1867 року, у храмове свято Святих апостолів Петра і Павла, 29 червня, урочисто засяяла на весь християнській світ святість нашого святого єпископа і великого мученика за єдність християн. Наголосив у проповідницькому слові Отець і Глава УГКЦ  25 червня 2017 року під час Божественної Літургії в українсько-візантійському обряді, котру він очолив на головному престолі базиліки Святого Петра у Ватикані з нагоди 150-річчя канонізації святого Йосафата Кунцевича, мощі якого спочивають в цьому храмі.
      «Ми сьогодні складаємо подяку Господу за те, що, незважаючи на роки і століття, його дух, його приклад, його особа здатна сьогодні зібрати десятки тисяч людей до того самого місця, де він був канонізований, аби за його посередництвом єднатися із Богом», - сказав проповідник. Далі Блаженніший Святослав запропонував поглянути на окремий вид святості святого Йосафата: «Ми його величаємо як єпископа та мученика і справедливо це робимо. Однак його мучеництво позначено певною життєдайною і святою ідеєю. Він є мученик за єдність християн і Христової Церкви». Тут Глава Церкви пригадав, що в 300-ліття мученицької смерті святого Йосафата праведний митрополит Андрей Шептицький говорив, що «Господь часом Духом Святим покликає великих людей, аби вершити велике діло». «Святість, світло і велич святого Йосафата має два виміри», - зазначив він. Насамперед, Господь дозволив святому священномученику Йосафату глибиною свого духовного життя увібрати в себе духовну історію Київської Церкви, яка пам’ятає єдність Христової Церкви першого тисячоліття. «Саме в серце цього святого єпископа Дух Святий вклав жар, жагу, бажання віднови цієї єдності. Цікаво, що він перейнявся цією ідеєю, заглиблюючись у духовне життя у своїй монашій спільноті. Він жив молитовною літургійною спадщиною Київської Церкви, молився з тих самих книг, з яких молилися наші нез’єдинені браття і там він торкнув коріння і тої містичної пам’яті Київської Церкви й ідеї єдності Церков. Саме в нашій київській традиції в постаті святого Йосафата Господь зберіг для нас, нащадків, той жар, пам'ять, молитву і прагнення віднови єдності усіх Церков Володимирового хрещення на наших землях», - додав він. А з іншого боку, Дух Святий підняв Йосафата над його епохою, часом, стосунками між різними Церквами. «Він більше ніж за 300 років до Другого Ватиканського собору, був сповнений того духу, який ми називаємо екуменічним рухом. Він полягає в шуканні способів і методів для відновлення повної єдності Христової Церкви», - пояснив Блаженніший Святослав.
     На переконання Глави УГКЦ, нам потрібно звільнити особу святого священномученика Йосафата від різного роду упереджень ідеологічних містифікацій і наповнитися святістю і духом цього великого святого Христової Церкви. «Ми сьогодні отримали особливий привілей і дар від Бога. Бо в цій прощі ми принесли до цього храму біль, сльози, кров, страждання України. За особливим дозволим Святішого Отця, ми прагнемо скласти все те, чим живе тіло нашого народу, на цей престол апостола Петра», - звернувся до паломників Предстоятель Церкви. «Ми сьогодні просимо, щоб силою і діянням Святого Духа наші болі і страждання перетворилися на чисту безкровну жертву нашого Спасителя. І звідси, із гробу апостола Петра, наче чистий пахучий дим молитовного кадила вознесилася до Престолу небесного. Сьогодні просимо святого Йосафата у з’єднанні із апостолом Петром про молитву за Україну. Ми прагнемо тут молитися за мир на нашій українській землі, який приходить з небес і якого світ не має. Ми прагнемо будувати вільну і незалежну європейську Україну, просвічуючи її силою і світлом Христового Євангелія. Ми сьогодні просимо, щоб Господь Бог надихнув серця всіх християн України вогнем, прагненням святого Йосафата до єдності, – «щоб усі були одно», як про це молився і заповідав нам наш Спаситель», - сказав Блаженніший Святослав.
     О 12.00 понад п'ять тисяч українських паломників зійшлися на площу Святого Петра, щоб разом зі Святішим Отцем помолитися “Ангел Господній”. Після молитви Папа привітав ієрархію УГКЦ та учасників паломництва словами: “Особливо хочу привітати Верховного Архиєпископа, єпископів, священиків Української Греко-Католицької Церкви, а також паломників із Білорусії, котрі відзначають 150-річчя канонізації св. Йосафата. "Єднаюся з вами духовно в Божественній Літургії, яку незабаром будете служити в соборі Святого Петра, просячи в Господа для кожного з вас мужності в християнському свідченні та дару миру для дорогої української землі".
     О 13.00 в соборі Святого Петра розпочалася Архиєрейська Божественна Літургія. З особливого дозволу Папи богослужіння відбулося на головному престолі Католицької Церкви - Altare della Confessione. Цей престол має глибоке символічне значення: розташований на гробі апостола Петра, його назва походить від слова “Сповідування” як готовність віддати своє життя за віру. Саме тому гріб українського святого Йосафата, мученика за єдність Церкви, невипадково знаходиться неподалік папського престолу. Цим жестом папа вказав на постать св. Йосафата як приклад сповідування віри аж до смерті. Архиєрейську Божественну Літургію очолив Блаженніший Святослав, Отець і Глава УГКЦ. Разом із ним співслужили кількадесят єпископів з України та діаспори, понад 200 священиків візантійського та кількадесят священиків латинського обрядів. Участь у паломництві взяли також священики та віряни з Білорусі на чолі з о. Сергієм Гаєком, Апостольським візитатором для греко-католиків  Білорусії. Божественну Літургію співом супроводжував хор Івано-Франківської духовної семінарії імені святого Йосафата. Особливими гостями паломництв були кардинал Курт Кох, президент Папської ради у справах єдності християн, і владика Циріл Василь, секретар Конгрегації для Східних Церков. Участь у богослужінні взяли також посли України та Канади при Апостольській Столиці Тетяна Іжевська та Dennis Savoie.
     У своїй проповіді до прочан Блаженніший Святослав так визначив суть ювілейного паломництва: «Ми сьогодні складаємо подяку Господу за те, що, незважаючи на роки і століття, його дух, його приклад, його особа здатна сьогодні зібрати десятки тисяч людей до того самого місця, де він був канонізований, аби за його посередництвом єднатися із Богом». На переконання Глави УГКЦ, нам потрібно звільнити особу святого священномученика Йосафата від різного роду упереджень ідеологічних містифікацій і наповнитися святістю і духом цього великого святого Христової Церкви. «Ми сьогодні отримали особливий привілей і дар від Бога. Бо в цій прощі ми принесли до цього храму біль, сльози, кров, страждання України. За особливим дозволим Святішого Отця ми прагнемо скласти все те, чим живе тіло нашого народу, на цей престол апостола Петра», - звернувся до паломників Предстоятель Церкви. 
     Після Архиєрейської Літургії Блаженніший Святослав також подякував Святішому Отцеві за “жест любові до українського народу” привітав усіх гостей та прочан, а також уділив повний відпуст.  Завершилося моління урочистою процесію владик та представників Чину святого Василія Великого до гробу св. Йосафата, де відбулася молитва Величання та поклоніння мощам св. Йосафата.  З нагоди ювілею канонізації було намальовано ікону св. Йосафата на зразок його мозаїчного зображення в соборі Святої Софії в Римі, а також кожен паломник отримав образок із благословенням Блаженнішого Святослава.
http://tv.ugcc.org.ua/media/gallery/full/s/v/sv_josafat.jpg      25 червня після Божественної Літургії на папському престолі в соборі Святого Петра у Ватикані, Блаженніший Святослав привітав кардинала Курта Коха, Президента Папської ради у справах єдності християн. Вітаючи представника ватиканської дикастерії, Блаженніший Святослав наголосив, що УГКЦ є “найбільшою Східною Католицькою Церквою, котра є не перешкодою в екуменічному діалозі, а носієм видимої і повної єдності Церкви”. Ці слова кілька тисяч паломників привітали оплесками. Додамо, що кардинал Курт Кох очолює Папську раду у справах єдності християн, до компетенції якої належать справи міжконфесійного діалогу, стосунки з православними та протестантськими Церквами, а також сприяння єдності християн. Очільник цієї ватиканської дикастерії взяв участь у богослужінні в соборі Святого Петра у Ватикані з нагоди ювілею 150-річчя канонізації св. Йосафата, українського святого мученика за єдність Церкви. 

No comments:

Post a Comment

Note: Only a member of this blog may post a comment.